Rynek smartfonów – dziś i jutro

Rynek smartfonów

Swój ostatni wpis zakończyłem stwierdzeniem, iż wkrótce urządzenia mobilne staną się nieodłącznym elementem pracy. Dlatego też teraz chciałbym bliżej przyjrzeć się sytuacji na rynku smartfonów (a zaraz po tym tabletów), aby móc w oparciu o konkretne dane wesprzeć swoją tezę.

Smartfony

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się smartfonom. Według danych Canalys, w 2011 roku sprzedało się ich aż 488 milionów sztuk na całym świecie. To więcej niż suma wszystkich komputerów (wśród których zalicza się komputery stacjonarne, notebooki, netbooki i tablety) razem wziętych. W stosunku do poprzedniego roku odnotowano wzrost sprzedaży na poziomie 63%.

Dalej, idąc za danymi Strategy Analytics należy wskazać, iż największym producentem tego typu urządzeń w skali świata jest Samsung. Z ponad 97 milionami sprzedanych smartfonów i niespełna 20% udziałem w rynku jest liderem w tej branży. Po piętach depcze mu jednak Apple z 93 mln sprzedanych iPhone’ów i 19% udziałem. Trzecie miejsce zajmuje odbudowująca swoją rynkową pozycję Nokia, mająca na koncie sprzedaż 77 milionów sztuk z prawie 16% kawałkiem rynkowego tortu. Kolejne miejsca zajmują: Research in Motion (producent BlackBerry), HTC oraz inne firmy.

Raport sprzedaży smartfonów

Zdecydowanie najbardziej popularnym systemem operacyjnym jest Android, z którego korzysta prawie połowa (48%) użytkowników. Drugie miejsce zajmuje iOS od Apple (19%), a trzecie nieco przestarzały już Symbian (16%). W dalszej kolejności jest BlackBerry, Bada oraz Windows Phone.

Systemy operacyjne  na smartfony

Jak wyglądają prognozy sprzedażowe? Imponująco! Przewidywania wskazują, że już w 2014 roku nowych właścicieli znajdzie miliard smartfonów. Co oznacza, że w czasie tych 12 miesięcy zakupu tego typu urządzenia dokona co siódma osoba na świecie! Dwa lata później sprzedaż ma podskoczyć do pułapu 1,6 miliarda i stanowić będzie 2/3 sprzedanych telefonów komórkowych. Oznacza to, że średnio statystycznie w latach 2014-2016 tego typu urządzenie kupi co najmniej co drugi mieszkaniec świata!

Prognoza sprzedaży smartfonów

W następnym wpisie postaram się przedstawić rynek tabletów i zrobić małe podsumowanie tego, co przyniesie nam tak ogromna popularność urządzeń przenośnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.