Ochrona smartfona czyli jak uniknąć katastrofy

Smartfon i jego bezpieczeństwo

W XXI wieku informacja jest najcenniejszym towarem. Biorąc pod uwagę fakt, iż urządzenia przenośne systematycznie zyskują na popularności (według ostatnich danych, w Polsce smartfona posiada ¼ mieszkańców) oraz coraz częściej wykorzystywane są w pracy, warto zastanowić się jakie kroki należy podjąć, aby ważne dane nie wpadły w niepowołane ręce.

W 2011 roku, firma Symantec przeprowadziła eksperyment o nazwie „Honey Stick Project”. Jego celem było odpowiedzenie na pytanie: „co dzieje się z smartfonem, po jego zgubieniu”. A ściślej ujmując, do jakich informacji będą chciały się dostać osoby, w których ręce urządzenie wpadnie. W tym celu w 5 amerykańskich miastach celowo pozostawiono smartfony, w różnego typu miejscach użyteczności publicznej. Wszystkie były zaopatrzone w specjalne oprogramowanie, które było w stanie monitorować co się z nimi dzieje.

Wyniki eksperymentu były następujące:
– 50% – tyle urządzeń próbowano zwrócić prawowitym właścicielom (ich dane były zapisane i łatwo dostępne)
– 44 z 50 – w tylu przypadkach otworzono przynajmniej jedną aplikację zawierającą prywatne dane
– 83% – w tylu przypadkach uzyskano dostęp do przynajmniej jednej aplikacji biznesowej
– 80% – w tylu przypadkach wystąpiło zagrożenie wycieku poufnych danych firmowych
– 43% – na takim odsetku urządzeń uruchomiono bankowość internetową

Jak widać na przykładzie powyżej, dane zapisane na naszych smartfonach nie są bezpieczne. Jednakże można podjąć serię kroków, które zminimalizują ryzyko związane z korzystaniem z urządzeń przenośnych.

Zdrowy rozsądek

Może się to wydać trywialne, ale praktyka pokazuje że tzw. „common sense” to jedna z najlepszych metod na uniknięcie przykrych niespodzianek. Nasze urządzenia są coraz bardziej „mądrzejsze”, przez co niekiedy można odnieść wrażenie, że ich właściciele idą w dokładnie przeciwnym kierunku rozwoju. Stąd chwila pomyślunku powinna być pierwszą linią obrony. Zapisywanie haseł, brak blokady, zostawianie urządzeń gdzie popadnie, pożyczanie ich nieznajomym – to najczęstsze błędy jakie popełniają użytkownicy smartfonów.

Blokada ekranu

Bardzo prosty i skuteczny sposób zabezpieczenia swojego telefonu przed osobami trzecimi. Należy jednak pamiętać, aby co jakiś czas wycierać ekran, ponieważ wzór może pozostać widoczny i cały plan spali na panewce.

Zabezpieczone sieci

Kiedy tylko się da, należy korzystać z zabezpieczonych sieci WiFi. Kiedy już musimy skorzystać z sieci publicznej, trzeba zadbać o to, aby wyłączyć funkcje synchronizacji. W trakcie przeglądania stron należy unikać logowania się, a tym bardziej zapisywania wrażliwych danych. Mogą one zostać przechwycone i wykorzystane przeciwko nam.

Zaufane oprogramowanie

Najczęstszym powodem złapania wirusów na urządzenia mobilne, jest instalacja aplikacji o niewiadomym pochodzeniu. Najbezpieczniej jest instalować programy tylko z oficjalnych sklepów, choć i to nie daje 100% pewności, że unikniemy szkodników. Przed wgraniem nowej aplikacji, sprawdźmy najpierw jakich uprawnień wymaga. Swego czasu głośno było o Angry Birds – najpopularniejszej grze na smartfony i tablety, która szpiegowała swoich użytkowników. Dlatego stanowczo odradzam instalowanie aplikacji, które wymagają dostępu do naszych poufnych danych (książka telefoniczna, lokalizacja itp.).

Zabezpiecz swojego smartfona

Aktualizacje

Częste update’y aplikacji mogą być powodem do frustracji. Jednakże w wielu przypadkach łatają one luki, które mogą być wykorzystywane przeciwko nam. Dlatego warto wykonywać je szybko i regularnie.

Dodatkowa ochrona smartfona

W sytuacji korzystania z urządzeń mobilnych w pracy, warto także zaopatrzyć siebie/pracowników (szczególnie ważne w przypadku firm wspierających BYOD) w odpowiednie oprogramowanie, które z jednej strony będzie chroniło smartfona od różnego rodzaju wirusów, a z drugiej strony w przypadku kradzieży bądź zagubienia urządzenia pozwoli na jego blokadę i/lub wymazanie wszelkich firmowych danych.

Rzeczywistość pokazuje, że urządzenia przenośne coraz częściej padają ofiarą złośliwego oprogramowania. Ze względu na architekturę systemu, najbardziej narażeni na ataki są posiadacze sprzętu opartego na Androidzie. W 2012 roku ataki na ten OS stanowiły 79% wszystkich zgłoszonych przypadków. Pomimo to bezpieczni nie mogą się czuć posiadacze także innych systemów. Rynek szkodliwych aplikacji na smartfony i tablety rośnie w ekstremalnym tempie i coraz częściej celem tychże aplikacji nie jest jedynie uprzykrzenie życia, a wyłudzenie pieniędzy lub cennych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.